Pazarlama
Satış
Yönetim
Vergi ve Muhasebe
e-Ticaret
KOBİ Destekleri
Kişisel Gelişim
Dış Ticaret
Yeni Girişim
Marka
Finansman
Ofis Teknolojileri
Kalite
İnsan Kaynakları
Bayilik ve Franchising
İş Gezisi Rehberi
İş Yaşamı
Risk Yönetimi
İnnovasyon
Sigorta

HIZLI ARAMA    ara ARA

Lider Kimdir? Yöneticiden Farkı Nedir?

Lider Kimdir? Yöneticiden Farkı Nedir?


Liderlik, başarılı bir yöneticinin sahip olması gereken unsurlardan sadece biridir. O nedenle, liderlikle yöneticilik arasında ayrım yapabilmek şart.

Yöneticinin temel amacı nedir? Elbette şirketin toplam üretimini ve satışları artırmak, maliyetlerde etkinliğini sağlamak. Bu amaca yönelik olarak, yöneticinin kullanacağı yöntemler şunlardır:

Organizasyon
Planlama
İnsan kaynakları
Yönetim
Denetim

Liderlik, bu saydıklarımızdan &rsquoyönetim&rsquo kapsamında yer alan en önemli unsurdur ama gördüğünüz gibi, iyi bir yönetici olmaya yetmez. Kimi durumlarda liderlik şart bile olmayabilir. Örneğin? Örneğin, motivasyonu kendi içinde sağlayan gruplar tek bir lidere ihtiyaç duymayabilirler...

Ama yine de, son yıllarda çokça yazıldığı gibi, lider ile yönetici arasında farklılıklar olduğu da doğrudur. Yöneticiler, işleri yapılması gerektiği gibi yaparlarken liderler &rsquodoğru işler&rsquo yaparlar. Bu, yöneticilerin, şirketi &rsquokitapta yazdığı biçimde&rsquo yönetirken, liderlerin, sonuçta şirketin yararına olacak biçimde, kendi sezgilerini izledikleri anlamına gelir.
Bu tanımın bir başka sonucu, bir liderin, yöneticiye oranla, daha güçlü bir duygusal zekaya sahip olmasıdır.

Öte yandan, liderler, &rsquoyöneticilik kitabında&rsquo yazılanları sorgular. Kararlarını, yıllardır söylene gelen doğrulara dayanarak değil, şirkete ve pazara ilişkin somut rakamlara dayanarak alırlar. Ve bunun sonucu olarak da, yenilik yanlısıdırlar.


Lider Yönetir, Yönetici Takip Edilir
Lider takip edilir, yönetici ise yönetir. Gerçekten de, lider, &rsquodoğal olarak&rsquo takip edilirken, yöneticinin kurallarına ise &rsquouyulur.&rsquo Yönetici, şirket içindeki otoritesini zaman içinde ve şirketin başarısına bağlı olarak oluşturur. Liderin ise yöneticilik yetenekleri yeterli olmayabilir ama başından beri, çalışanlar onun arkasında kenetlenmiştir.

Yöneticiler genellikle kendi alanlarında deneyimli ve şirketin her bir bölümünün nasıl çalıştığını bilen insanlardan oluşur. Liderler ise, genellikle, şirkete yeni, cesur, taze fikirlerle gelen ama şirketin yapısı hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmayan insanlardan.

Yöneticilik ve liderlik, şirket çalışanları organize etmenin iki farklı biçimidir. Yöneticiler, formel ve rasyonel yöntemler kullanarak, organizasyonu sağlarken, liderler ise duygularından yararlanırlar


BU KATEGORİYE AİT DİĞER KONULARYazılım & Tasarım MEKATRONİK YAZILIM Copyright © Mekatronik Yazılım. All rights reserved.